Reklama

Sprostowanie w sprawie antysemityzmu

Sprostowanie w sprawie antysemityzmu

13.11.2005
Czyta się kilka minut
W poprzednim felietonie napisałem głupstwo, które brzmiało następująco: polski antysemityzm zniknął. Miałem dobre intencje (które, jak wiadomo, nikogo nie tłumaczą), bo chodziło mi o to, że dzięki zachowaniom innych społeczeństw polski antysemityzm nie jest już przedmiotem specjalnej uwagi opinii zagranicznej. Ale oczywiście polski antysemityzm nie zniknął i nie zniknie, bo ma się dobrze, co widać po niezliczonych przykładach.
N

Nie zniknie, gdyż jest to element syndromu, który opisywałem wielokrotnie i który z - w gruncie rzeczy - przypadkowych powodów nie ujawnił się specjalnie (pomijając naturalnie poziom Leszka Bubla) podczas obu kampanii wyborczych. Tym razem konkurenci i ich zwolennicy woleli Niemca i wspomnienia historyczne niż szukanie Żyda, a ponadto akurat ci konkurenci do fotela prezydenckiego antysemicką argumentacją by się nie posłużyli, zaś Radio Maryja, które popierało Lecha Kaczyńskiego, doskonale wiedziało, że krok w tym kierunku zostałby natychmiast odnotowany na całym świecie, więc nie dolewało już oliwy do ognia.

Oczywiście, pewne stereotypy i wynikające z nich zachowania są praktycznie nie do pokonania, ale można je powoli osłabiać i na szczęście na razie tendencja w Polsce zmierza w tym kierunku. Kajam się jednak dlatego, że doskonale wiem, jak bardzo musimy być...

3462

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]