Reklama

Sprawdzanie obietnic

Sprawdzanie obietnic

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Rząd Kazimierza Marcinkiewicza złożył już bardzo wiele obietnic, a będzie ich składał coraz więcej. Przez moment niektóre media próbowały sprawdzić, czy obietnice te są realne, ale szybko porzuciły temat. Teraz jednak nie chodzi już tylko o to, czy obietnice składane w trakcie kampanii wyborczej są realne, ale czy obietnice składane przez rząd są dotrzymywane. Sądzę, że wystarczy co pewien czas (na przykład co miesiąc) robić przejrzysty katalog obietnic, a obok spis rzeczy zrobionych i niezrobionych. Jeżeli media mają jakoś wyjść z twarzą z tej kampanii, w której mnóstwo było sensacji, a bardzo mało rzeczowej relacji, jest to dla nich jedyna sensowna propozycja.
D

Dodajmy, że tak się czyni w wielu krajach świata, a ponadto, że nie ma w tym ani pozytywnego, ani negatywnego stosunku do rządu. Jest to wręcz pomoc dla rządu, który często się gubi w codziennych decyzjach i nie pamięta o swoich obietnicach. Jedyny natomiast - z tego punktu widzenia - obowiązek rządu polega na takim formułowaniu obietnic, żeby były one weryfikowalne. Socjologowie i inni specjaliści od nauk społecznych doskonale widzą, na czym polega weryfikacja. Nie chodzi o dosłowne sprawdzanie, czy na przykład powstaje tyle mieszkań, ile obiecało PiS, lecz o to, czy istnieje odpowiednia tendencja, czy w ogóle coś się w tym kierunku robi, czy za pewien czas obietnica ta ma szansę zostać zrealizowana.

Sprawdzanie zatem nie oznacza czepiania się drobiazgów i łapania za słówka, ale poważnego monitorowania działań rządu. Jedną, na przykład, z obietnic, jakie...

3544

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]