Reklama

Sposób na spryciarzy

Sposób na spryciarzy

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Nikt nie chce, aby Iran, rządzony przez fundamentalistów skupionych wokół najwyższego przywódcy ajatollaha Hadżdż Sejjeda Ali Chamenei, miał broń atomową. Z tym zgadzają się wszyscy, wliczając prezydenta Francji i kanclerza Niemiec. Różnice dotyczą metod.
G

Grupa “E-3" - trzy rządy europejskie: brytyjski, francuski i niemiecki - negocjuje więc z Hassanem Rohanim, sekretarzem irańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa, oferując wsparcie technologiczne, jeśli tylko Iran zatrzyma swój program nuklearny. Oczywiście negocjacje nie przebiegają bez komplikacji. Biorąc pod uwagę, że możliwe jest zastosowanie procesów nuklearnych również do celów cywilnych - badań lub wytwarzania energii elektrycznej - nie bardzo wiadomo, które dokładnie obiekty Iran miałby zamknąć. Nie wiadomo też, w jaki sposób uzgodnienia miałyby być nadzorowane i przez kogo. “E-3" chce, by w Iraku na stałe pozostawali jej inspektorzy, i aby mieli prawo składać niezapowiedziane wizyty, kiedy tylko zechcą. Rohani proponuje, aby inspekcje przeprowadzała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) - ta sama, którą Iran z łatwością przechytrzał aż do ujawnienia w...

4320

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]