Reklama

Spory wśród lefebrystów

Spory wśród lefebrystów

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X przechodzi kryzys. Powód wydaje się trywialny: 49-letni ksiądz Philippe Laguérie z Bordeaux odmówił przeniesienia do Meksyku. Problem w tym, że jest jedną z czołowych postaci w tym schizmatyckim ruchu. Jego zesłanie do Ameryki może oznaczać chęć pozbawienia go wpływu na wybory przyszłego zwierzchnika tradycjonalistów w 2006 r. Ich obecny przełożony - rezydujący w szwajcarskim Menzingen bp Bernard Fellay - za dwa lata będzie musiał zrezygnować z przywódctwa lub poddać się ponownej elekcji.
B

Bractwo działa w 55 krajach; liczy 440 księży (nieznana jest dokładna liczba wiernych). Bernard Fellay jest jednym z czterech biskupów wyświęconych 30 czerwca 1988 r. wbrew woli Jana Pawła II przez abp. Marcela Lefebvre'a. Jego zwolennicy nie godzą się z wieloma istotnymi punktami nauczania Soboru Watykańskiego II (ekumenizm, wolność religijna, reforma liturgii). W lipcu 1988 r. Jan Paweł II obłożył ekskomuniką przywódcę buntu, jak i czwórkę wyświęconych biskupów. Po śmierci Lefebvre'a w 1991 r. najwyższą władzę w Bractwie przejął biskup Fellay.

Poza Szwajcarią głównym bastionem lefebrystów pozostaje Francja, gdzie działa stu pięćdziesięciu księży i znajdują się najważniejsze seminaria duchowne oraz trzydzieści domów Bractwa. Głównym ośrodkiem jest kościół Saint-Nicolas-du-Chardonnet w centrum Paryża. Tradycjonaliści bezprawnie okupują tę należącą do diecezji...

3613

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]