Reklama

Spisek, krew i niewinność

Spisek, krew i niewinność

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Nic nie gwarantuje, że współczesna Polska, w której nagle pojawiliby się Żydzi, nie zaczęłaby niepokojąco przypominać Polski z II połowy lat trzydziestych XX wieku.
A

Antysemityzm pozostaje dzisiaj na marginesie. Dyskusje o polsko-żydowskiej historii podążają w dobrym kierunku. Polskie miasta i miasteczka odkrywają swoją wielokulturową tożsamość. Dzisiejsze myślenie Kościoła koncentruje się na grzechu zaniechania w czasie Holokaustu. Dzieci polskie i żydowskie wspólnie obchodzą Szabat... Tymi zdaniami na łamach "Tygodnika Powszechnego" (nr 27/2009) opisano przemiany w obecnych stosunkach polsko-żydowskich.

Wizerunek polskiego stosunku do Żydów, który wyłonił się z tego numeru - z wywiadu z Jeanem-Yves’em Potelem, z opisu polskich miejscowości upamiętniających Żydów, z recenzji i tekstu wprowadzającego ks. red. Adama Bonieckiego - mógł być dla wielu czytelników zaskoczeniem. To prawda, że w wielu miejscach Polski młodzi ludzie wycinają chwasty z zapomnianych żydowskich cmentarzy, organizacje pozarządowe organizują festiwale...

13815

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]