Reklama

Muzeum między barykadami

Muzeum między barykadami

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Oficjalnie wszyscy się cieszą z otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich. Nieoficjalnie toczy się o nie spór. Zagrożeniem są nie tylko wymagania polityków i sponsorów, ale też zniekształcanie prawdy historycznej przez pozornych przyjaciół.
Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, 28 października 2014 r. Fot. Adam Jankowski / REPORTER
S

Spory o to, czyje interesy powinno reprezentować Muzeum i czyją narrację powinno wyrażać, toczą się od dawna. Ścierają się tu: polityka historyczna państwa, wyobrażenia sponsorów na temat historii stosunków polsko-żydowskich, zbudowana na traumie Holokaustu tożsamość Izraelczyków i identyfikacja Żydów z diaspory, oparta głównie na doświadczeniu antysemityzmu i wątkach religijnych.
Tymczasem dla wszystkich powinno być jasne, komu Muzeum oddaje głos w pierwszym rzędzie: polskim Żydom. Chasydom i litwakom, asymilatorom i ortodoksom, religijnym agudowcom i świeckim bundowcom. Żydowskim intelektualistom i ludziom półświatka, rewolucjonistom i fabrykantom, patriotycznym legionistom i syjonistom marzącym o Izraelu.
Już teraz widać, że pełna reprezentacja wszystkich tych odcieni polskiego żydostwa napotyka na przeszkody – zarówno ze strony „patriotycznej”, jak „krytycznej”....

9523

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]