Reklama

Solidarność prywatna

Solidarność prywatna

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Idea państwa opiekuńczego, działalność organizacji pozarządowych sprzyjają oczywiście solidarności społecznej, jednak w gruncie rzeczy jej nie tworzą. Solidarność społeczna powstaje i trwa tylko w stosunkach między indywidualnymi ludźmi. Albo w naszych obyczajach, w naszych odruchach i w naszych myślach potrafimy współczuć z innymi, albo nie. Współczucie to nie ma nic wspólnego ani z litością, ani nawet z emocjami. Jest to chłodne przekonanie, że nie można być w pełni zadowolonym z życia, jeżeli obok nas, wśród nas lub też bardzo daleko od nas żyją ludzie nieszczęśliwi.
S

Stosunkowo najprościej - chociaż dalece nie prosto - jest sobie poradzić z problemami, które dają się rozwiązać przy pomocy pieniędzy. I w tym przypadku jednak powstaje wiele problemów polegających przede wszystkim na umiejętności sensownego wspomagania innych oraz na takim zachowaniu, które nie narusza poczucia szacunku i godności tych, którym pomagamy. Zakładając jednak, że potrafimy te problemy przezwyciężyć, chociaż wiele książek napisano na temat tego, jak pomagać biednym, by ich nie poniżać, pozostaje ogromna sfera, której zmienić przy pomocy samych pieniędzy się po prostu nie da.

Jak postąpić, kiedy widzimy w sąsiedztwie matkę kilkorga dzieci, która ma męża alkoholika i minimalne dochody? Możemy jej dać pieniądze czy kupić od niej jej domowe produkty, ale szczęścia domowego jej nie przywrócimy (jeżeli kiedykolwiek w ogóle istniało). Praktycznie...

3603

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]