Reklama

Wyścig dobroczynności

Wyścig dobroczynności

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Święta, Nowy Rok i początek stycznia, kiedy odbywa się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, to czas dawania. W okresie Bożego Narodzenia, przejęci jego atmosferą, chętniej niż kiedy indziej wspieramy akcje charytatywne. Czego potrzeba, żebyśmy nasz czas, pieniądze czy umiejętności wykorzystywali częściej?.
O

Od lat 70. dobroczynność przechodzi wyraźną metamorfozę. Wyniknęła ona przede wszystkim z poczucia, że idea państwa opiekuńczego nie tylko nie rozwiązała większości problemów społecznych, ale i wygenerowała nowe. Kiedy to wreszcie zauważono, obywatele zaczęli czuć się odpowiedzialni i za pomoc potrzebującym, i za rozwiązanie problemów społecznych w ogóle. Jak pisze Stanisław Gawroński w książce "Ochotnicy miłości bliźniego": "W istocie był to już najwyższy czas na radykalne działanie, które sięgnęłoby samych korzeni problemów, przekroczyło granicę bezkrytycznej i niewystarczającej dobroczynności i które obnażyłoby wewnętrzną słabość całego systemu społecznego. Zdecydowanie potwierdził się polityczny wymiar pracy na rzecz ludzi z marginesu społecznego jako działania zmierzającego do zmiany społeczeństwa, które często samo ów margines tworzy".

Dodatkowo globalizacja znacząco...

16030

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]