Sojuz runął na Ziemię

„Awaria nosiciela!”: rzucił zaskakująco spokojnie kosmonauta Aleksiej Owczinin.

15.10.2018

Czyta się kilka minut

 / YURI KOCHETKOV / EPA / PAP
/ YURI KOCHETKOV / EPA / PAP

Kilka sekund wcześniej kapsułą Sojuz szarpnęła seria wstrząsów. Automatyczne systemy ratunkowe oderwały pojazd od rakiety. Sojuz runął ku Ziemi. Zamiast na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Owczinin i Amerykanin Nick Hague znaleźli się na kazachskim stepie. Na szczęście cali.

To pierwszy tak poważny wypadek załogowego statku kosmicznego od katastrofy promu Columbia w 2003 r. Coś złego stało się podczas etapu nazywanego na cześć twórcy radzieckiego programu kosmicznego „krzyżem Korolowa”. Cztery rakiety wspomagające powinny się jednocześnie oddzielić od Sojuza, tworząc na niebie symetryczny wzór. Tym razem zamiast krzyża były chmury spalin i odłamków. Prawdopodobnie jedna z rakiet pomocniczych uderzyła w rakietę główną, a ta została rozerwana na strzępy sekundy po ewakuacji załogi.

Na czas śledztwa Sojuzy zostaną uziemione. Zwłaszcza, że mamy już do czynienia z serią incydentów. Na początku października astronauci zauważyli w burcie kapsuły dziurę, przez którą uchodziło powietrze. Zatkali ją palcem i zalepili taśmą. Rosjanie podejrzewają sabotaż w fabryce.

Oznacza to ogromny problem dla stacji kosmicznej. Bez Sojuzów nie można zawieźć tam ludzi. Amerykańskie kapsuły SpaceX Dragon2 i Boeing Starliner zaczną loty dopiero latem 2019 r. 

Na pokładzie stacji jest troje astronautów. Będą musieli wrócić na Ziemię najpóźniej w styczniu, bo ich jedyny środek transportu – zacumowany już do stacji Sojuz – może działać najwyżej dwieście dni. Później, po raz pierwszy w swojej historii, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pozostanie bez załogi.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki „Strefy cyberwojny”. Stypendysta Fundacji Knighta na MIT, laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Zdobywca… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 43/2018