Reklama

Sojuz runął na Ziemię

Sojuz runął na Ziemię

15.10.2018
Czyta się kilka minut
„Awaria nosiciela!”: rzucił zaskakująco spokojnie kosmonauta Aleksiej Owczinin.
YURI KOCHETKOV / EPA / PAP
K

Kilka sekund wcześniej kapsułą Sojuz szarpnęła seria wstrząsów. Automatyczne systemy ratunkowe oderwały pojazd od rakiety. Sojuz runął ku Ziemi. Zamiast na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Owczinin i Amerykanin Nick Hague znaleźli się na kazachskim stepie. Na szczęście cali.

To pierwszy tak poważny wypadek załogowego statku kosmicznego od katastrofy promu Columbia w 2003 r. Coś złego stało się podczas etapu nazywanego na cześć twórcy radzieckiego programu kosmicznego „krzyżem Korolowa”. Cztery rakiety wspomagające powinny się jednocześnie oddzielić od Sojuza, tworząc na niebie symetryczny wzór. Tym razem zamiast krzyża były chmury spalin i odłamków. Prawdopodobnie jedna z rakiet pomocniczych uderzyła w rakietę główną, a ta została rozerwana na strzępy sekundy po ewakuacji załogi.

Na czas śledztwa Sojuzy zostaną uziemione. Zwłaszcza, że mamy już do czynienia z serią incydentów. Na początku października astronauci zauważyli w burcie kapsuły dziurę, przez którą uchodziło powietrze. Zatkali ją palcem i zalepili taśmą. Rosjanie podejrzewają sabotaż w fabryce.

Oznacza to ogromny problem dla stacji kosmicznej. Bez Sojuzów nie można zawieźć tam ludzi. Amerykańskie kapsuły SpaceX Dragon2 i Boeing Starliner zaczną loty dopiero latem 2019 r. 

Na pokładzie stacji jest troje astronautów. Będą musieli wrócić na Ziemię najpóźniej w styczniu, bo ich jedyny środek transportu – zacumowany już do stacji Sojuz – może działać najwyżej dwieście dni. Później, po raz pierwszy w swojej historii, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pozostanie bez załogi.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor książki "Strefy Cyberwojny", laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Stale...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]