Reklama

Smutek robotów

Smutek robotów

21.03.2015
Czyta się kilka minut
Jacek Dukaj pokazuje świat po biologicznej zagładzie. Ocalały tylko czyste świadomości nielicznych. Przeniesione do wirtualnego świata, stawiają nam pytanie: czym jest człowiek?
Jacek Dukaj Fot. Anna Zemanek / MONTAŻ „TP”
W

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Jesteśmy w pracy i odpisujemy na maila, w którym przesyłamy jakiś ważny dokument do kontrahentów z drugiego krańca Polski albo wręcz drugiego krańca świata. Nagle komunikatory zainstalowane na naszym komputerze zaczynają odbierać setki informacji. Wszyscy piszą o tym samym: zaczął się koniec świata. Pierwsza reakcja jest nieistotna. Ktoś wpadłby w rozpacz, inny uznałby to za żart, większość próbowałaby się skontaktować z bliskimi, jeszcze inni szukaliby w necie wiadomości na temat przyczyn katastrofy i jej postępów. Byliby też i tacy, którzy katastroficzny news przyjęliby z ulgą.

Skoro koniec świata dopiero się zaczął, to znaczy, że mamy jeszcze trochę czasu, by się na niego przygotować. Wielu z pewnością podjęłoby próbę ocalenia siebie i innych. I to jest kluczowa kwestia, od której zaczyna się nowa książka Jacka Dukaja „Starość aksolotla...

14073

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]