Reklama

Smutek robotów

Smutek robotów

21.03.2015
Czyta się kilka minut
Jacek Dukaj pokazuje świat po biologicznej zagładzie. Ocalały tylko czyste świadomości nielicznych. Przeniesione do wirtualnego świata, stawiają nam pytanie: czym jest człowiek?
Jacek Dukaj Fot. Anna Zemanek / MONTAŻ „TP”
W

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Jesteśmy w pracy i odpisujemy na maila, w którym przesyłamy jakiś ważny dokument do kontrahentów z drugiego krańca Polski albo wręcz drugiego krańca świata. Nagle komunikatory zainstalowane na naszym komputerze zaczynają odbierać setki informacji. Wszyscy piszą o tym samym: zaczął się koniec świata. Pierwsza reakcja jest nieistotna. Ktoś wpadłby w rozpacz, inny uznałby to za żart, większość próbowałaby się skontaktować z bliskimi, jeszcze inni szukaliby w necie wiadomości na temat przyczyn katastrofy i jej postępów. Byliby też i tacy, którzy katastroficzny news przyjęliby z ulgą.

Skoro koniec świata dopiero się zaczął, to znaczy, że mamy jeszcze trochę czasu, by się na niego przygotować. Wielu z pewnością podjęłoby próbę ocalenia siebie i innych. I to jest kluczowa kwestia, od której zaczyna się nowa książka Jacka Dukaja „Starość aksolotla...

14073

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]