Reklama

Śmieszkowanie

Śmieszkowanie

15.11.2021
Czyta się kilka minut
D

Dom kultury, niemy film z towarzyszeniem szesnastoosobowej orkiestry. Prawdę mówiąc, niemy film trwający półtorej godziny bez tej muzyki byłby pewnie nie do wytrzymania. Ostre makijaże aktorów, zepsute zęby tego, który grał kanclerza, dziwne włosy Lotte, nieznośna teatralność gestów. Napisy po niemiecku, bo to austriacka produkcja z 1924 r. Ekranizacja budzącej wtedy emocje powieści „Miasto bez Żydów”. To miała być komedia, wyszło proroctwo.

Oto w Wiedniu demonstracje, bo wydarzył się kryzys ekonomiczny. Kanclerz za namową amerykańskiego antysemity, którego ma za doradcę, postanawia, że najskuteczniej poradzi sobie z tym poprzez wygnanie Żydów. Wszystko odbywa się demokratycznie, przez głosowanie. Niewiele pomaga, że Żydzi są i posłami, i dziennikarzami. Do 25 grudnia przyjdzie im się wynosić z kraju. Idą z tobołkami, wsiadają do pociągów, niektórzy pakują garść ziemi lub...

4779

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jeśli przekaz w którym sugerujemy, że państwo bez Żydów nie jest w stanie funkcjonować, bo cała reszta jest za głupia na kulturę, na ekonomię, na bankowość, na naukę itp. itd. nie jest rasizmem, to ja wymiękam. Przekaz w którym sugeruje się, że wszyscy ci którym obchody 11 listopada są bliskie wspierają faszyzm i antysemityzm jest już nie tylko rasistowski, ale jest totalnie absurdalny. To pierwsze może i w pewnych jednostkowych przypadkach ma logiczne uzasadnienie? temat do dyskusji, nad drugim nie ma nawet co dyskutować. Rasistowska demagogia i tyle. Próba wypchnięcia święta 11 listopada z Warszawy za pomocą sztuczek prawnych i proceduralnych to już był kabaret na modłę reżimu Łukaszenki, a nie wolnego i demokratycznego kraju, która pokazała, że zamordystyczne ciągutki ma nie tylko PiS, ale i Opozycja powstała na bazie PO. PiS imprezę niejako uratował bo wiedział, że ludzie i tak "przyjdą spacerować" a co z tego, że z flagami? Skutki byłyby katastrofalne i dla PiS-u i dla Warszawy. Zresztą coraz bardziej mam wrażenie, że jeśli chcemy dyskutować w temacie antysemityzmu i jak jemu zapobiegać, to 1000 razy lepszym partnerem do rozmów będzie np. pani Minister Spraw Wewnętrznych Izraela - Ayelet Shaked (tak na marginesie, bardzo piękna kobieta), niż "polskie" lewactwo, choć oczywiście łatwo nie będzie, kto wie co sobą prezentuje pani Ayelet, ten wie o co chodzi :))))

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]