Reklama

Ładowanie...

Al-Kaida i Państwo Islamskie mają nowych przywódców

w cyklu STRONA ŚWIATA
17.02.2023
Czyta się kilka minut
WOJCIECH JAGIELSKI | Saif al-Adel został trzecim emirem Al-Kaidy, następcą jej założycieli i przywódców Osamy bin Ladena i Ajmana az-Zawahiriego.
Saif al-Adel według zachodnich wywiadów - nowy szef Al-Kaidy / fot. Polaris/East News
A

Al-Kaida nie ogłosiła tego oficjalnie, ale zachodnie wywiady, a także ONZ są przekonani, że to właśnie 62-letni Egipcjanin, weteran dżihadystycznych wojen, został wybrany na nowego emira. Jego poprzednik Zawahiri zginął latem zeszłego roku w Kabulu w ataku amerykańskich samolotów bezzałogowych. Osama bin Laden został zabity przez amerykańskich komandosów w maju 2011 r. w pakistańskim Abbottabadzie. 

Stary wiarus

Adel jest rodakiem Zawahiriego i podobnie jak on zaczynał polityczną i partyzancką karierę w ruchu Egipski Muzułmański Dżihad. Zanim zostali zawodowymi rycerzami świętej wojny, Zawahiri był lekarzem, Adel zaś – żołnierzem, komandosem i dosłużył się stopnia podpułkownika. Nosił wówczas swoje prawdziwe nazwisko – Mohammed Salahuddin Abdul Halim Zeidan. Przydomek Saif al-Adel, „Miecz Sprawiedliwości”, przybrał dopiero, gdy uciekł z Egiptu i przystał do podobnych...

10475

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]