Reklama

Śmierć giganta

Śmierć giganta

08.01.2018
Czyta się kilka minut
W wieku 87 lat zmarł John Young – astronauta, który służył w aż trzech programach kosmicznych USA. Jedyny człowiek, który stąpał po Księżycu i pilotował prom kosmiczny.
CHARLIE DUKE / NASA
W

W kosmos poleciał w 1965 r., w pierwszym załogowym locie programu Gemini (drugiej generacji lotów kosmicznych po programie Mercury). W 1969 r. brał udział w misji Apollo 10, poprzedzającej pierwsze lądowanie na Księżycu. W 1972 r. w ramach Apollo 16 spędził na Księżycu trzy noce i przejechał po nim ponad 25 km łazikiem. W 1981 r. dowodził promem Columbia w pionierskim locie wahadłowca, a dwa lata później – pierwszą misją Spacelab. „Będziemy stać na jego ramionach, spoglądając ku kolejnym granicom ludzkości” – napisał o nim w pożegnaniu szef NASA Robert Lightfoot. ©(P)

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]