Reklama

Oczy podnosząc ku gwiazdom

Oczy podnosząc ku gwiazdom

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Perypetie promu Discovery wywołały falę krytyki sposobu eksploracji Kosmosu, a nawet samego posyłania tam ludzi. Niemal 48 lat po umieszczeniu przez ZSRR (w 1957 r.) Sputnika na orbicie okołoziemskiej i przeszło 44 lata po pionierskim locie Jurija Gagarina (w 1961 r.) nastroje (głównie w mediach) są radykalnie odmienne od tego, co było pół wieku temu.
L

Loty kosmiczne wymagały dużych nakładów, angażowały prestiż państwa, wiązały się z celami militarnymi. Przez 30 lat rywalizacja w Kosmosie, której kulminacją był dramatyczny wyścig na Księżyc, była jedną z “wojen zastępczych", toczonych przez USA i ZSRR, dbające, by “zimna wojna" nie przemieniła się w wojnę gorącą o charakterze totalnym.

Rywalizacja była niezwykle zacięta. Jej pokojowy charakter miał gwarantować Układ o Zasadach Eksploracji Kosmosu, łącznie z Księżycem i Innymi Obiektami, zawarty w 1967 r. Nieustępliwość i zaciętość tej rywalizacji znajduje odbicie w języku: Amerykanie wysyłają astronautów, Rosjanie kosmonautów, a Chińczycy taikonautów. Wszystkie te słowa oznaczają praktycznie to samo. Łatwiej było uzgodnić średnice śluz w statkach Sojuz i Apollo, niż wyobrazić sobie ujednolicenie tej terminologii.

Parada na...

14475

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]