Reklama

Śmierć frajerom?

Śmierć frajerom?

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Sprawa Marka Belki jest poważna. Ale w innym sensie, niż chce wielu tych, którzy go atakują, i tych, którzy go bronią.Czy premier ma odejść? Na dwa miesiące przed wyborami to pytanie bez znaczenia. Czy Belkę można nazywać “współpracownikiem SB"? Najlepiej byłoby, gdyby o tym wypowiedział się Sąd Lustracyjny.
T

Tyle aspekt prawny. Bo w aspekcie społecznym opinię o Belce ma prawo wyrobić sobie każdy obywatel: może zapoznać się z faktami i zdecydować, co sądzi o tym polityku. To prawo każdego: poznać przeszłość osób publicznych. Upubliczniając “teczkę" Belki, IPN przekazał tę wiedzę obywatelom. Ale w perspektywie szerszej pytanie, czy Belkę można nazywać “współpracownikiem", nie jest najważniejsze.

W latach 80. wśród moich przyjaciół z NRD-owskiej opozycji popularny był plakat, wydrukowany przez grupę przy kościele św. Bartłomieja w Berlinie: “Nie bój się wrogów, w najgorszym razie mogą cię zabić. Nie bój się przyjaciół, w najgorszym razie mogą cię zdradzić. Bój się oportunistów: oni nie zabiją ani nie zdradzą, ale to dzięki ich milczącemu przyzwoleniu na świecie możliwe są niesprawiedliwość i krzywda".

Sądząc po tym, co upublicznił IPN, Belka raczej...

4111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]