Śmiechem w mrok

ZADIE SMITH, pisarka: Wartości, którymi żyjemy na co dzień, nie są przedwieczne. Ktoś je wymyślił najwyżej kilka dekad temu. Tak jest przecież z odradzającym się teraz w Polsce nacjonalizmem.

Reklama

Śmiechem w mrok

Śmiechem w mrok

03.09.2018
Czyta się kilka minut
ZADIE SMITH, pisarka: Wartości, którymi żyjemy na co dzień, nie są przedwieczne. Ktoś je wymyślił najwyżej kilka dekad temu. Tak jest przecież z odradzającym się teraz w Polsce nacjonalizmem.
GERAINT LEWIS / WRITER PICTURES / FORUM
M

MICHAŁ SOWIŃSKI: Właśnie ukazał się w Polsce tom Pani esejów i felietonów „Widzi mi się”. Sporo w nim o literaturze i sztuce, ale pojawia się też wielka polityka, historia czy kwestie społeczne. Co daje pisarzom prawo do wydawania sądów o świecie?

ZADIE SMITH: Dobre pytanie... Staram się jak najrzadziej pisać o polityce czy innych „dużych” tematach. Bardziej interesują mnie rzeczy lokalne – na przykład przyszłość biblioteki w mojej dzielnicy.

Jednak jeden z pierwszych tekstów w tomie dotyczy brexitu.

Tak, ale także w nim starałam się zachować osobistą perspektywę, choć to faktycznie marne usprawiedliwienie.

Ale ja uważam, że pisarze powinni jak najczęściej komentować bieżącą rzeczywistość!

Ale nie powinni zabierać głosu, jeśli nie mają odpowiednich kwalifikacji czy wykształcenia. Sama znajomość brytyjskiej literatury, jak w...

15986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]