Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

11.07.2016
Czyta się kilka minut
„Nie powinienem katalogować innych, aby decydować, kto jest moim bliźnim, a kto nie. Ode mnie zależy, czy jestem bliźnim – to do mnie należy decyzja – napotkanej osoby potrzebującej pomocy, także tej obcej, a nawet wrogiej”

– mówił Franciszek 10 lipca podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański.

Papież analizuje przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Człowiek pobożny, który w tej przypowieści przyszedł do Jezusa, to obraz większości z nas. Wierzymy, wypełniamy Prawo, albo przynajmniej próbujemy. W ten sposób chcemy być doskonali. Sami. Później jest drugi element. Konieczny. Musimy pozwolić na to, by Samarytanin, który jest dla nas obcy, bo nie myśli jak my (Jezus), wyciągnął nas z naszego rowu, w którym leżymy na pół umarli. Dopiero gdy pozwolimy, by On wzruszył się nad naszą nędzą, by nas opatrzył, by za nas zapłacił i zaglądnął po wszystkim do nas, dopiero wtedy możemy „iść i czynić podobnie”. Dopiero wtedy, kiedy zrozumiemy, że nas uratował, że później nam dał wolność (nie przywiązał tego biedaka do siebie), dopiero wtedy zrozumiemy, że „czynić podobnie” to zobaczyć nędzę konkretnego człowieka. Nie „kwot ludzkich”, nie „ludu”, nie „narodu”, nie „wiernych”, nie „diecezjan” czy „parafian”, nie „współbraci”, nie „katolickich (czy innych) rodzin”, nie „zabójców”, nie „gwałcicieli”, nie „homoseksualistów”, nie „innowierców”, ale nędzę konkretnego człowieka. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]