Reklama

Brać, błogosławić, łamać i dawać

Brać, błogosławić, łamać i dawać

11.08.2015
Czyta się kilka minut
„Uczestnictwo w Eucharystii oznacza wejście w logikę Jezusa, logikę bezinteresowności, dzielenia się” – powiedział Franciszek 26 lipca podczas modlitwy Anioł Pański.
Grzegorz Kramer SJ. Fot: Marek Firlejczyk SJ
K

Kiedy czytamy w Piśmie Świętym opis pierwszej Eucharystii, a później powtarzamy go co tydzień, to słyszymy takie słowa: „Wziął. Pobłogosławił. Połamał. Dał”.

Eucharystia nie jest teatrem czy tylko wspominaniem śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Eucharystia jest darem: Jego – dla nas, ale i nas - dla innych. Taka Eucharystia ma sens. Trzeba to robić właśnie w tym kluczu: brać, błogosławić, łamać i dawać.

Bierz: życie w swoje ręce. Nie mów, że nie masz władzy. Masz, tylko chciej.

Błogosław: życie swoje i innych, nie złorzecz. Mów dobrze do siebie i do innych. To, co wychodzi z naszych ust, jest całkowicie zależne od nas.

Łam. Co? Nie innych, ale siebie. Łam, aby cię było więcej. Boimy się łamać siebie w obawie, że mniej nas zostanie. A z nami jest jak z Hostią. Chociaż ją łamiemy na małe kawałki, to zawsze w każdym kawałku jest cały Chrystus.

Więc podejmijmy ryzyko, żeby innym dać kawałek siebie. I właśnie dawaj, nie tylko bierz.

Eucharystia to pokarm.

Bóg nie mógł wymyślić nic bardziej skandalicznego. Daje nam Siebie w chlebie i winie, które przecież są postaciami dość pospolitymi i poddanymi w swojej fizyczności temu samemu procesowi, co każdy inny pokarm.

Walczmy o Eucharystię i Komunię w naszym życiu po to, by stawać się Nim coraz bardziej.

Trzeba czasu i chęci, by to dostrzec, ale jest to możliwe.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dla wybranych ? Czy dla wszystkich którzy tego pragną ? Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych... kto wybiera/przebiera ? Bóg czy człowiek -niby Bóg ?

"Łam. Co? Nie innych, ale siebie. Łam, aby cię było więcej. Boimy się łamać siebie w obawie, że mniej nas zostanie." Nie,proszę o. Grzegorza, tego się raczej nie obawiamy,ale przyjęcia, jak zostaniemy odebrani. Nie każdy chleb jakim jest dar Innego zostaje z radością przyjęty. A co powiesz o Tych, co chcą siebie dawać w eucharystycznym znaku chleba, a wspólnota tej ofiary nie chce? Zabrania im dostępu do Stołu, a przecież napisane jest:"Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego, nie będziecie mieli życia w sobie". No to jak to jest? Możesz mi odpowiedzieć, tutaj w tym miejscu skoro o 'łamaniu mowa' Mamy przestrzegać przykazań kościelnych, czy raczej wierzyć w słowa; " Przyjdźcie do mnie wszyscy..."

o.Grzegorzu? Tak fajnie się pisze z pozycji 'nauczającego' dużo trudniej czynić to o czym się pisze. Wiem, bo doświadczam też. Ale to się zmienia na szczęście, czy nieszczęście(?)
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]