Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

16.05.2016
Czyta się kilka minut
„Płacz Jezusa jest antidotum przeciw obojętności na cierpienia naszych braci. Ten płacz uczy czynić moim cierpienia innych” – powiedział papież podczas nabożeństwa „Osuszenia łez” w ramach obchodów Roku Miłosierdzia.

​Cierpienie nie przestaje być kamieniem, o który potykają się nasze spekulacje, a nawet wiara. Nieszczęście, doświadczane bez zrozumienia, potęguje nasze cierpienie. Uciekamy się do Boga, aby nadać sens naszemu cierpieniu, aby usłyszeć, że „Bóg tak chciał” – jakkolwiek byłoby to absurdalne i okrutne.
Franciszek wsłuchując się w świadectwa chrześcijan doświadczających cierpień, prześladowań i śmierci, dla pocieszenia w strapieniu i otarcia ich łez nie popełnia błędu różnego rodzaju obrońców teodycei, nie usprawiedliwia ani Boga, ani ofiar. Za przykładem Hioba rezygnuje z jakichkolwiek prób wyjaśnienia tajemnicy cierpienia. Wskazuje na Chrystusa płaczącego i cierpiącego. Mówi, że „w naszym bólu nie jesteśmy sami – także Jezus wie, co to znaczy płakać po stracie ukochanej osoby”. Papież zaprasza, aby w poczuciu własnej bezsilności wobec zła powierzyć się Bogu, przyjąć jego wyciągniętą dłoń i przejść razem z Nim „przez ciemną dolinę” (Ps 24). Miłość Boga nie chroni nas przed cierpieniem. Nie zawiesi praw natury, nie zatrzyma choroby, nie powstrzyma złoczyńcy, ale nie zostawi nas samych w nieszczęściu i cierpieniu. Gdy wszyscy się odwracają, on pozostaje wierny, bliski i współczujący. To nie my jesteśmy w stanie usprawiedliwić Boga, to On nas usprawiedliwia – współcierpi, współczuje, towarzyszy w naszej niedoli. (Dedykuję Kasi, ciężko doświadczonej stratą dziecka). ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]