Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

24.08.2015
Czyta się kilka minut
„Kiedy organizacja pracy traktuje rodzinę jako zakładnika, albo wręcz utrudnia jej życie, wtedy mamy pewność, że społeczeństwo zaczęło działać przeciwko sobie” – powiedział Franciszek w minioną środę, podczas audiencji ogólnej.
P

Papież rzadko krytykuje. Jeśli mu się to przydarzy nie potępia idei politycznych, nie wdaje się w dysputy akademickie. Uderza w samo sedno. Krytykuje tak, by poruszyć. Dlatego w cytowanej wypowiedzi nie mówi wprost o kapitalizmie.

Wbrew utartym schematom, rodzina nie staje się zakładnikiem pracy ze względu na przerost wolnego rynku. To raczej wynik przerostu pragnień – nieogarnionej żądzy zysku. Istotą tej żądzy nie jest to, że pieniądz staje się bożkiem. Jest nią przekonanie, że wszystko istnieje „dla mnie” i „dla mojego” dobrobytu. Że wszystko ma służyć temu, bym stał się bogaty – dotyczy to też mnie samego, mojej rodziny i pracy. Człowiek owładnięty takim pragnieniem eliminuje wszystko, co stoi mu na drodze. Łącznie z rodziną. „Porywanie” rodzin przez pracodawców zdarza się często. Zakładnikami są też młodzi, którzy poświęcają swoje życie i rodziny korporacjom – by robić kariery i zarabiać. Ktoś powie: ich wybór.

Ma rację. Ale dlatego mówienie o wolnym rynku w obliczu takich wyborów nie odnosiłoby skutku. A papież chce dotknąć słuchaczy – chce pokazać im, że „praca może być drogą świętości”. Takie konkretne wezwanie może być jedynym środkiem, by dotknąć kogoś, kto żyje zupełnie innym zestawem wartości. By powiedzieć mu, że praca nie musi utrudniać rodzinnego życia. ©

Autor jest redaktorem portalu Deon.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]