Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

05.01.2015
Czyta się kilka minut
„Trzeba globalizować braterstwo, a nie niewolnictwo czy obojętność” – napisał papież w orędziu na 48. Światowy Dzień Pokoju.
N

Niewolnictwo wciąż istnieje. W wielu miejscach Afryki wciąż odbywają się łapanki niewolników do pracy w kopalniach, a kobiety porywa się na „żony” miejscowych watażków. Problem dotyczy też Europy. Czasem słyszymy o obozach pracy na południu Włoch (w których nadzorcy kazali więźniom mówić na siebie: „kapo”), czasem – o domach publicznych, gdzie (również w Polsce) wykorzystywane są uprowadzane kobiety. Bywa, że policja przymyka na to oczy. Polska jest jedynym krajem UE, który przyznaje tzw. wizy pracownicze obywatelom Korei Północnej. Dzieje się tak, choć wiadomo, że żaden Koreańczyk z Północy nie wybierze się prywatnie na zarobek za granicą – są to m.in. więźniowie „sprzedawani” do pracy przez państwo. Jeśli dobrze się rozejrzymy, gdzieś na roli czy w manufakturze możemy natrafić na grupy Koreańczyków pilnowanych przez nadzorców. Może apel Franciszka zwróci na to uwagę ich sąsiadów?...

1525

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]