Reklama

Słowo zamiast chleba

Słowo zamiast chleba

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Ten, który przemienił wodę w wino, nie chciał przemienić kamieni w chleb. Skądinąd, niezależnie od intencji kusiciela, mógł to być najbardziej spektakularny cud w całej ziemskiej misji Jezusa. Można było zgromadzić na pustyni tysiące słuchaczy - jak to uczynił później, gdy rozmnożył chleb i ryby - by nakarmić głodnych. Przy odpowiednim zastosowaniu socjotechniki przemiana kamieni poruszyłaby szerokie rzesze i przyniosła praktyczne następstwa, których nie sposób przecenić. Tymczasem Chrystus nie chce olśniewać tłumów. Celem Jego misji nie jest organizacja widowisk, lecz kojenie ludzkich głodów słowem Bożym i niewidzialną łaską.
N

Nie zastępujmy słowa Bożego przez spektakularny show, bo styl ten obcy jest Jezusowi. Zarówno konanie Golgoty, jak i bieganina wielkanocnego poranka, były odległe od widowiskowych spektakli. Dominowały w nich niepokój, zaskoczenie i niepewność. Dzieło odkupienia dokonało się bez romantycznej, nastrojowej oprawy. Tajemnica Kościoła także dziś przejawia się w tym, iż nie stosuje się on do naszych wzdychań za idealnym Kościołem, wolnym od ran, które bolą. Na przekór romantycznym oczekiwaniom, w realnym Kościele Chrystus dokonuje dzieł zbawczych w pejzażu między tragicznym Judaszem a drzemiącymi Apostołami z Ogrójca. Uwzględnienie złożoności tego obrazu uczy realizmu chrześcijańskiego i chroni przed stylem pięknoduchów, którzy w ramach prywatnej estetyki chcieliby zamienić wszystkie kamienie w chleb.

850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]