Reklama

Słowacka roszada

Słowacka roszada

02.04.2021
Czyta się kilka minut
N

Nowym premierem został Eduard Heger, do niedawna minister finansów, a Igor Matovič, który pod koniec marca ustąpił ze stanowiska szefa rządu, objął resort finansów. Nowy rząd został zaprzysiężony przez prezydent Zuzanę Čaputovą 1 kwietnia. W ten sposób zakończył się trwający od kilku tygodni kryzys w rządzącej Słowacją koalicji czterech partii. Napięcia eskalowały po decyzji premiera Matoviča o sprowadzeniu – bez wiedzy koalicjantów – rosyjskiej szczepionki.

Większość ministrów pozostała w nowym rządzie. Jednak zmiana nastąpiła na ważnym dziś stanowisku ministra zdrowia: został nim lekarz i zawodowy żołnierz Vladimír Lengvarský, który ostatnio zarządzał Centralnym Szpitalem Wojskowym w Rużomberku.

Marzec był wyjątkowo trudny dla Słowacji, która odnotowywała rekordowe liczby nowych zakażeń COVID-19, hospitalizacji i zgonów osób zakażonych. W ostatnim czasie wskaźniki te zaczęły powoli spadać, ale do opanowania epidemii jeszcze daleko. Przed ministrem Lengvarským – i całym nowym rządem – czas próby. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]