Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Ślady obecności

Ślady obecności

08.05.2017
Czyta się kilka minut
„Nie ma / komu być ogrodnikiem” – pisze Joanna Żabnicka w utworze otwierającym jej debiutancki tomik.
W

W kolejnych tekstach przewijają się znikające dzieci, są też wyznania o gubiącym się podmiocie i bardziej uniwersalne diagnozy o wszystkim, co oddaje kształt, „ale nie na stałe”. Umieranie, znikanie, odchodzenie czy rozpraszanie stałości to właściwości świata zmarłych ogrodników. Elegijność jest więc dominantą poetyckiego głosu, który rejestruje kruchość i ulotność każdej obecności. Odejście ogrodników i nadrzędnego porządku, który fundowali, nie rodzi jednak rozpaczy, nie powoduje utraty wiary w sens świata. Joanna Żabnicka pokazuje, że po odejściu tych, którzy odpowiadają za organizację ogrodowego mikroświata, możliwe staje się inne jego doświadczanie: „Zarys / twarzy odciśniętej w piasku; nic innego / nie bruździ lustra plaży. Słoność na ustach, zgrzyt I / słodycz słów spływająca spomiędzy rozcieranych / winogron, gdzieś z głębi, przenoszona”. Uwolnienie świata i podmiotu od ciężaru obecności otwiera na te doświadczenia, które wcześniej były tylko elementami całościowego porządku świata. W „Ogrodnikach z Marly” śladowość i niepewność istnienia stają się nadzieją na przeformułowanie relacji z osłabioną i fragmentaryczną rzeczywistością. ©

Joanna Żabnicka, OGRODNICY Z MARLY, WBPiCAK w Poznaniu, Poznań 2016

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]