Reklama

Ślad po mezuzie

Ślad po mezuzie

06.03.2007
Czyta się kilka minut
Sprawa dawnych żydowskich majątków nie została uregulowana przez żaden z rządów - ani komunistyczny, ani demokratyczny. Nadal dzieli ludzi i narody. Ustawa w sprawie rekompensat ma zostać przyjęta do końca roku. Nie ma jednak pewności, że tak się rzeczywiście stanie, nie mówiąc już o tym, czy nowe prawo rozwiąże wszystkie aspekty problemu.
rys. A. Pieniek
S

Starszy pan pewnie wchodzi do odnowionego, pomalowanego na pastelowo pałacyku. Mimo kilkudziesięciu lat, które upłynęły od jego ostatniej wizyty, bezbłędnie rozpoznaje drzwi prowadzące do łazienki i salonu. "O, tu stało radio, przy którym co rano siadał dziadek" - mówi 82-letni Stanisław Aronson i rozgląda się z zaciekawieniem po przestronnym holu. Ludzie stojący w kolejkach do okienek (teraz mieści się tu bank) nie zwracają na niego uwagi. Doskakuje za to ochroniarz. Nieufnie wysłuchuje tłumaczenia, że Aronson kiedyś tu mieszkał. Wycofuje się do telefonu i zaraz przybiega drobna, energiczna brunetka, która przedstawia się jako dyrektor placówki. Równie jak ochroniarz zaskoczona zwięzłą opowieścią o przedwojennym dzieciństwie, mówi stanowczo: "Proszę się stąd nie ruszać" i znika w swoim gabinecie. Za chwilę to starszy pan jest zaskoczony, bo pani dyrektor wręcza mu pięknie...

11238

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]