Reklama

Skrzatuska Pietà

Skrzatuska Pietà

03.04.2015
Czyta się kilka minut
Tuż przed Świętami byłem w Skrzatuszu. Nie sam – z całym Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji naszej Konferencji Episkopatu.
W

W Skrzatuszu pod koniec maja organizujemy III Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji – już teraz zapraszam! Nie tylko wszystkich, którzy byli na dwóch pierwszych Kongresach, ale także każdego, kogo zainteresuje temat, jaki chcemy tym razem podjąć, a jest nim ewangelizacja wsi. O tym za tydzień; dziś – o miejscu.
Nie wiem, ilu Czytelników „Tygodnika Powszechnego” było kiedykolwiek w Skrzatuszu, między Wałczem a Piłą. Skrzatusz to główne maryjne, pielgrzymkowe sanktuarium diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Na skraju niewielkiej wioski, niemal w szczerym polu, stoi XVII-wieczny, zbudowany w stylu jezuickiego baroku kościół. Przepiękny. Triumfalny – jak barok – także z racji na motyw (wzniesiono go z wdzięcznością za wiktorię wiedeńską); ale nie przytłaczający, rozmiarami raczej skromny.
Jego „serce” stanowi umieszczona w głównym ołtarzu Pietà (ukoronowana koronami...

3322

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

spokojna, od dzwona do dzwona;-) Zielenią się już pola, piękne poprzetykane pasma zieleni, brunatnej grudy ziemi zagonem miedzy na której królują krzewy forsycji. Pieta, jak każda, kieruje moje myśli ku naturze, matce ziemi, która przyjmuje swoje dzieci, bo innego zadania Bóg jej nie zesłał. Tak, jest 'otwartym łonem' jakby na powrót zdjęte z bólu ciało chciała ukołysać w sobie, rodząc na nowo. I odtąd uczeń wziął Ją do siebie -czytamy. Ziemię od wieków utożsamiano z Ludem Bożym, stąd Lud Ziemi. Jeśli Kościół to Ona wszyscyśmy 'matką' - 'otwartym łonem' a zarazem dziecięciem, płodem. P.S. Lubię tamtejsze okolice. Wzgórza porośnięte bukowiną. Malownicze lasy z trawą pampasową, wrzosowiska, czyste rzeki i jeziora idealne na spływy. Daleko mam, ale czytając przepiękne opisy zdarzeń mam wrażenie jakbym tam... już była.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]