Reklama

Skazani na politykę

Skazani na politykę

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Jeśli gabinet Marka Belki powstanie, opozycja znajdzie się w sytuacji równie wygodnej, co trudnej. Będzie mogła łatwo krytykować nową ekipę i blokować jej inicjatywy, ale tym samym stanie się odpowiedzialna za następny zmarnowany przez Polskę rok.
N

Nie mam zdania na temat rządu tworzonego przez profesora Belkę. Nie chcę go ani krytykować, ani chwalić. Znaleźliśmy się natomiast w sytuacji, w której kwestia, kto rządzi lub będzie rządzić Polską, stała się dramatyczna.

W teorii demokracji znane są trzy - mniej lub bardziej skuteczne, ale możliwe do zaakceptowania - sposoby działania rządu i zasady jego legitymizacji:

  • gabinet polityczny większościowy, czyli tradycyjny rząd utworzony przez większość parlamentarną;
  • gabinet polityczny mniejszościowy, czyli rząd działający skutecznie przy cichej zgodzie opozycji lub nawet jej poparciu w konkretnych sprawach (na ogół ograniczonym w czasie);
  • gabinet polityczny zgody narodowej, czyli rząd, który powstaje w szczególnych okolicznościach na z góry określonych zasadach, i który cieszy się poparciem praktycznie...
11008

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]