Silne trzęsienie ziemi na Słowacji. Wstrząsy odczuwalne także na południu Polski

Wstrząsy zarejestrowano w wielu miastach, w tym między innymi w Preszowie, Koszycach i Popradzie.

11.10.2023

Czyta się kilka minut

Zniszczenia we wsi Ďapalovce, 10 października 2023 r. / Fot. Kadr z nagrania Słowackiej Agencji Informacyjnej TASR

Zatrzęsły się domy, pękały ściany, brakowało prądu, doszło do wybuchów gazu, zniszczone zostały samochody. Wstrząsy były tak silne, że odczuli je nawet mieszkańcy Nowego Sącza, Krakowa i Katowic. 

Wstrząs o magnitudzie 5,0 w skali Richtera wystąpił w poniedziałek o godz. 20.23. Epicentrum znajdowało się we wsi Ďapalovce, 18 kilometrów od miasta Humenné, we wschodniej części Słowacji. W nocy 44 mieszkańców wsi ewakuowała policja i straż pożarna. „To były silne wstrząsy, zgłosiliśmy wiele zniszczeń – popękane ściany, uszkodzony kościół” – powiedział mediom Radovan Kapraľ, burmistrz wsi Kvakovce, położonej 10 kilometrów od epicentrum.

Służby w Preszowie otrzymały informację o wybuchu instalacji gazowej w budynku mieszkalnym, a także pęknięciu części nośnych w jednym z  bloków. We wsi Košarovce (powiat Humenné) uszkodzona została szkoła podstawowa, a lekcje następnego dnia odwołano.

Według informacji podawanych przez Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) trzęsienie o magnitudzie 5,0 odczuwalne w promieniu 200 kilometrów spowodowane było ruchem płyt tektonicznych na niewielkiej głębokości 4 kilometrów. 

To najsilniejszy taki epizod odnotowany na terytorium Słowacji od 1930 r., gdzie nadal zachodzą zmiany geomorfologiczne. Ostatnie silne trzęsienie ziemi na tym obszarze miało miejsce w 2003 r. (3,7 w skali Richtera).

Polska Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że na terenie woj. małopolskiego oraz podkarpackiego strażacy otrzymali 13 zgłoszeń o odczuwalnych wstrząsach. Jak podaje portal sadeczanin.info, w obawie o swoje życie mieszkańcy Nowego Sącza wybiegali ze swoich mieszkań w blokach i wzywali straż pożarną.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]