Reklama

Sierpniowy Mikołaj

Sierpniowy Mikołaj

04.09.2007
Czyta się kilka minut
Na ogół święty Mikołaj przyjeżdża (i to tylko do grzecznych dzieci) zimą. W tym roku jednak Jarosław Kaczyński, przebrany za Gwiazdora, rozdaje pieniądze wszystkim już w końcu sierpnia. 27 sierpnia jednym ruchem ręki podarował wyborcom ponad dwadzieścia miliardów. Postanowił bowiem, że prawo do wcześniejszych emerytur obowiązywać będzie jeszcze przez rok, płace minimalne wzrosną do poziomu 40 proc. średniej (o 190 zł, do 1126 zł), a budżetówka otrzyma dziewięcioprocentowe podwyżki. Basuje mu Sejm, uchwalając wyższą waloryzację dla emerytów, wprowadzając ulgi prorodzinne oraz przywracając Fundusz Alimentacyjny.
D

Dodatkowe wydatki budżetowe mogą spowodować zaprzepaszczenie sukcesu, jakim jest zrównoważenie po raz pierwszy od wprowadzenia gospodarki rynkowej budżetu (po siedmiu miesiącach budżet ma 3,6 mld zł nadwyżki). Sprawią także, że obojętne kto przejmie rządy, może mieć w przyszłym roku trudności z załataniem budżetowej dziury. Zwłaszcza że wicepremier Zyta Gilowska z rozbrajającą szczerością oświadcza, że o żadnych zmianach podatkowych nie może być mowy, bowiem dodatkowe dochody wynikające z przyspieszenia wzrostu gospodarczego "już zostały zagospodarowane poprzez obniżkę składki rentowej".

Rozwiązania te są jednak nie tylko kosztowne dla budżetu, ale także nakładają dodatkowe ciężary na podmioty gospodarcze. Podwyżka płac minimalnych wymusza bowiem podniesienie płac wszystkim pracownikom, a dzieje się to w sytuacji, w której i tak dziesięcioprocentowy wzrost...

1474

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]