Reklama

Sieć nienawiści

Sieć nienawiści

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Studiując komentarze pod dowolnym tekstem ze słowem „Żyd”, łatwo nabrać przekonania, że internetowy antysemityzm to polska specjalność. Marna pociecha, że w innych krajach występuje w równie silnym stężeniu.
Ul. Stanisława ze Skalbmierza, Kraków (zdjęcie z projektu „Święta wojna” Wojciecha Wilczyka)
O

Opublikowany w 2014 r. raport Fundacji Batorego z badań pod kierunkiem dr. Michała Bilewicza, dotyczących mowy nienawiści we współczesnej Polsce, pokazał m.in., że antysemityzm w najbardziej prymitywnej postaci, karmiącej się przede wszystkim różnicami religijno-kulturowymi, jest w zaniku: o ile 10 lat temu utrzymywał się na poziomie bliskim 12 proc., w 2012 r. spadł do 8 proc. Lecz wnioski z raportu wcale nie uspokajają. Postawy antysemickie przejawia jedna piąta Polaków, wśród których najsilniej reprezentowana jest tzw. wtórna forma antysemityzmu, uchodząca za najgroźniejszą, bo w skrajnych przypadkach prowadzącą do usankcjonowanej prawnie dyskryminacji. Bazuje ona na niechęci do Żydów jako konkretnej grupy społecznej, obarczając ich m.in. odpowiedzialnością za Zagładę. Co charakterystyczne: głosiciele takich teorii zaprzeczają, jakoby kierowały nimi uprzedzenia. Mało krzepiący...

7823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Niemniej rodzi się pytanie czy wywyższanie jednych narodów nad drugie poprzez specjalne priorytetowe traktowanie oznak rasizmu przeciw nim ponad inne prześladowane narody czy nacje, nie jest też już pewną formą rasizmu?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]