Reklama

Ładowanie...

Serce z mroku

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Catherine Anyango, Lukas Bärfuss i Jacek Dukaj – goście tegorocznej edycji Festiwalu Conrada – postanowili na nowo opowiedzieć historię, którą znamy z „Jądra ciemności”.
Debata „Serce ciemności” Od lewej: Michał Paweł Markowski, Tomasz Pindel, Maciej Świerkocki, Magda Heydel i Jacek Dukaj. Conrad Festival, 23 października 2017 r. WOJCIECH WANDZEL DLA KBF
C

Conrad wyruszył do Afryki w maju 1890 r. Wcześniej – wykorzystując swoje koneksje – intensywnie zabiegał o nominację kapitańską, która pozwoliłaby mu objąć stery parostatku na rzece Kongo (celem wyprawy miało być zbadanie jednego z jej dopływów). Wiązał z tą podróżą duże nadzieje, ale pech nie opuszczał go od samego początku. Najpierw we znaki dała mu się uciążliwa wędrówka z Matadi (dokąd przypłynął z Bordeaux) do Kinszasy (blisko 400 km lądem w skrajnie trudnych warunkach pogodowych, ze skromnym zapleczem logistycznym). Po przybyciu na miejsce okazało się, że statek, którym miał dowodzić, zatonął, a jego naprawa zajmie kilka miesięcy.

Ostatecznie udało mu się odbyć jedynie rejs próbny z Kinszasy do Wodospadów Stanleya, skąd jego drugi okręt zabrał agenta Georgesa Antoine’a Kleina (zajmującego się pozyskiwaniem kości słoniowej pracownika belgijskiego Towarzystwa Górnego Konga...

19536

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]