Ładowanie...
Ołówek jako narzędzie prawdy

GRZEGORZ JANKOWICZ: Z Davidem Zane’em Mairowitzem stwo- rzyłaś komiksową adaptację „Jądra ciemności”, której polska wersja została przygotowana specjalnie na tegoroczną edycję Festiwalu Conrada. Prace nad pojedynczymi ilustracjami do noweli, a następnie nad powieścią graficzną trwały łącznie dziesięć lat. Kiedy zaczęłaś się interesować pisarstwem Conrada?
CATHERINE ANYANGO: Dotarłam do Conrada i jego pisarstwa w wyjątkowy sposób. W ramach moich studiów artystycznych przygotowywałam pracę na temat percepcji rzeczywistości. Zajmowałam się twórczością Williama Blake’a oraz Aldousa Huxleya, którzy twierdzili, że to, co realne, nigdy nie jest nam dane w sposób bezpośredni. Huxley napisał nawet, że gdyby drzwi percepcji zostały otwarte, gdybyśmy spotkali się z realnym twarzą w twarz, natychmiast odsunęlibyśmy je od siebie. Zamknęlibyśmy na powrót te drzwi, by...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]