Reklama

Sekrety modlitwy serca

Sekrety modlitwy serca

26.07.2021
Czyta się kilka minut
Gdziekolwiek jesteś, na ulicy, w szkole, w biurze, w pracy, możesz odmawiać: „Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną”. Modlitwa jest prosta, to my ją komplikujemy – uczą mnisi z góry Athos.
W klasztorze na górze Athos, Grecja, kwiecień 2018 r. GRIGORIS SIAMIDIS / REUTERS / FORUM
M

Mówi się o niej „Święta Góra”, „Republika Mnichów”, a nawet „Ogród Najświętszej Dziewicy”. Góra Athos jednych fascynuje, innych odstrasza, a dla prawosławia jest swoistą „ziemią świętą”. Wielu wschodnich chrześcijan określa ją mianem „płuca prawosławia”, gdyż stanowi monastyczne centrum bałkańskiego, rosyjskiego i arabskiego chrześcijaństwa. Na Athos żyje obecnie około 2 tysięcy mnichów. Góra jest też skarbnicą modlitwy serca, słynnej kontemplacji hezychastycznej (związanej z wyciszeniem), rozsławionej przez „Opowieści pielgrzyma” oraz „Filokalię”.

Francuski pisarz i filozof Alain ­Durel kilkakrotnie odwiedził górę Athos. Przez rok był nowicjuszem w klasztorze Stawronikita. W kilku swoich książkach opisał życie codzienne miejscowych mnichów, sekret ich modlitwy oraz piękno Świętej Góry, starając się wydobyć na światło dzienne tajniki modlitwy serca. Wydana niedawno w ­Polsce...

6787

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ks. Prusak nie podejmuje tematu np. z perspektywy feminizmu? Gładko przechodzi obok problemu ograniczenia praw dostępu przez kobiety. Oczywiście cel artykułu uświęca środki, ale skąd taka krótkowzroczność autora, który musi jechać aż pod Athos, żeby usłyszeć, to co można usłyszeć w Polsce, w pierwszym lepszym katolickim medium?

A to jest obowiązek oceniania wszystkiego z punktu widzenia pesymizmu? „Problem ograniczenia praw dostępu przez kobiety” yyyy, nie, nie ma problemu ograniczenia praw dostępu przez kobiety. Jest męski klasztor. Tyle.

to okropna, depresyjna i poniżająca formuła, bez dwóch zdań - a może by tak "życie jest piękne" albo "uśmiech ponad wszystko", co ksiądz na to? moim zdaniem to dopiero jest modlitwa godna człowieczeństwa i przy tym skuteczne psychoterapeutyczne narzędzie, polecam i pozdrawiam

chyba cię wzięła ochota na pastisz z samego siebie. A może w Cieszynie został zapoczątkowany rozwój psychoterapii o kierunku "beauty system"?

Góra Athos może jest skarbnicą, ale mnisi? Czy skarbem jest segrergacja ze względu na płeć? Dlaczego dzielą dzieci boże na te które mogą wejść na górę, albo nie? Góra jest "Ogrodem Świętej Dziewicy" tylko dla uprzywilejowanych mężczyzn? Zastanawiam się, jak miałabym czytać owe uniwersalne mądrości wiedząc, że nie dla mnie zostały przeznaczone, bo według mnichów niegodnam tego?

no to zacznijmy od początku - po jaką cholerę ta "ŚWIĘTA DZIEWICA"?... a cóż to za dziwoląg??... komu innemu jak nie z w i c h r o w a n y m facetom "święte dziewice" są potrzebne? to dopiero jest i d i o t y c z n a konstrukcja, niezależnie od tego czy mężczyźni czy kobiety się jej poddają i akceptują, a reszta patologii religijnych niezależnie od obrządku z podobnych źródeł się wywodzi

Raj dla duchowości? Chyba dla leśnych dziadersów.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]