Reklama

Sejm przyjął Konwencję, kłócąc się o sprawy dla walki z przemocą nieistotne

Sejm przyjął Konwencję, kłócąc się o sprawy dla walki z przemocą nieistotne

09.02.2015
Czyta się kilka minut
Przegłosowanie przez Sejm antyprzemocowego dokumentu Rady Europy to ważny sygnał, ale nie przeceniajmy jego roli: Konwencja nie zburzy kulturowego porządku nad Wisłą, tak samo jak nie rozwiąże problemu przemocy z dnia na dzień.
Moment po głosowaniu nad dokumentem Rady Europy, Warszawa, 6 lutego 2015 r. Fot. Stanisław Kowalczuk / EAST NEWS
D

Dobrze byłoby w związku z tym zakończyć festiwal przesady – jak można streścić spór wokół zaakceptowanego w piątek dokumentu. Strona sprzeciwiająca się ratyfikacji upatrywała dotąd w Konwencji zamachu na tradycyjną rodzinę i porządek kulturowy Polski – biskupi pisali nawet o „skrajnej, neomarksistowskiej ideologii gender”. Nie inaczej było w Sejmie, np. poseł opozycji Zbigniew Girzyński mówił o „mordowaniu naszej cywilizacji”. Z kolei niektórzy zwolennicy dokumentu zarzucali biskupom i opozycji, że ich sprzeciw równa się poparciu przemocy. Padły znane już tezy o wchodzeniu hierarchów w rejony, w które „nie powinni” się zapuszczać, a nawet o chęci wymuszenia przez nich „odpowiedniego” głosowania... siłą. Wykładnia, wedle której redaktor X lub karnistka Y mają prawo do wywierania „nacisków” (czytaj: wypowiadania opinii z nadzieją na ich moc sprawczą), zaś biskup takiego prawa...

2679

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]