Reklama

Ściśle wyznaczona nieskończoność

Ściśle wyznaczona nieskończoność

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Scenografia Juka-Kowarskiego to kongenialny przekład finezyjnej formy Kosmosu na język plastyki. Wprowadzone w tę przestrzeń przez Jerzego Jarockiego postaci zakłócają jej doskonałą harmonię. Zanurzone w międzyludzkim chaosie, tęsknią do kosmicznego raju utraconego.
G

Gęsta narracja powieści Gombrowicza oczyszczona została do rdzenia myśli; myśl ta, zamknięta w sterylnej, białej przestrzeni, odbija się od nagich ścian i wraca echem - zogromniała, zdeformowana, powielona. Postrzegane podatnym na złudzenia optyczne ludzkim okiem, równoległe linie układu współrzędnych wydają się wyginać, prawa perspektywy sprawiają, że nie można być pewnym ani rozmiaru przedmiotów pojawiających się na scenie, ani ich wzajemnych relacji. W tle ascetycznej przestrzeni każdy kamień i patyk przyciąga uwagę, domaga się interpretacji.

Absolutnie antyrealistyczna, arcyfunkcjonalna scenografia Juka-Kowarskiego odzwierciedla świat w taki sposób, w jaki japoński ogród symbolizuje byt sam w sobie. Trójkątna scena jak buddyjskie trójkątne kontynenty; linie pionowe, poziome, przekątne - spokój, napięcie i dynamizm; nieograniczona ilość kombinacji kamieni...

5851

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]