Reklama

Ładowanie...

Klęska człowieka myślącego

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Sławomir Mrożek pisze w autobiografii, że przez całe życie chciał uciec z Historii. Po sztukach ukazujących bohaterów całkowicie wobec niej bezradnych, powstała "Miłość na Krymie, której bohater niczym Żyd Wieczny Tułacz wędruje przez epoki, będąc świadkiem szaleństwa ludzkości. Znakomita inscenizacja Jerzego Jarockiego wydobywa uniwersalny wymiar dramatu, niosąc ostrzeżenie przed powtórką historii.
Plakat do przedstawienia "Miłość na Krymie". Od lewej: Paweł Paprocki, Mariusz Bonaszewski, Janusz Gajos, Andrzej Frycz
A

Ahaswerus nie mógł odejść, gdyż zgubił własną śmierć; Iwan Zachedrynski poszukuje miłości, ale postać pięknej Tatiany symbolizuje także tęsknotę za znacznie szerzej pojętą metafizyką. Jego próba ucieczki od historii nie powiedzie się; jednostkowa ucieczka od szaleństwa XX-wiecznych ideologii - owszem. Choć drogo zostanie okupiona...

Utkany z cytatów i aluzji dramat składa się z trzech aktów, dziejących się w różnych epokach i utrzymanych w odmiennych stylistykach. Dotychczasowe inscenizacje "Miłości na Krymie" niwelowały różnice pomiędzy poszczególnymi aktami, łagodziły kontrasty i podkreślały ciągłość akcji. Jarocki obrał strategię odwrotną, co okazało się nie tylko znacznie lepiej służyć dosyć awangardowej w formie, "pasożytniczej" sztuce Mrożka, ale też nadało spektaklowi zaskakującą ostrość i aktualność, a aktorom pozwoliło na wykazanie się...

7747

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]