Reklama

Schody, schody i jeszcze raz schody

Schody, schody i jeszcze raz schody

01.10.2018
Czyta się kilka minut
KRZYSZTOF JASTRZĘBSKI / EAST NEWS
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Siedmioro kandydatów na prezydenta Warszawy przejechało – na Wasze zaproszenie – 650-metrową trasę z siedziby Integracji przy ul. Andersa do bram ratusza na ręcznych wózkach. Co zobaczyli?

PIOTR PAWŁOWSKI: Krętą, naszpikowaną przeszkodami drogę. Np. to, że tzw. ułatwienia nie powinny ograniczać się do podjazdów. Co z tego, że do naszego biura taki podjazd prowadzi, skoro wcześniej jest kostka brukowa.

Na której jeden z kandydatów – jak się wyraził – „prawie fiknął”.

Mam nadzieję, że kandydaci zdali sobie sprawę, jak wiele popełnia się w Polsce błędów architektonicznych. Ale ta krótka trasa to był tylko pretekst do dyskusji o tym, czego zwykle nie dostrzegamy. Np., że niepełnosprawność to nie tylko poruszanie się na wózku – wiele jest w Polsce osób niesłyszących, niewidomych czy tych z niepełnosprawnością intelektualną; że – wbrew odpowiedzi jednego z kandydatów w teście, który zrobiliśmy przy okazji – osób z niepełnosprawnościami jest w Polsce nie 2 mln, ale wielokrotnie więcej; że nie dzielimy się wcale na „pełnosprawnych” i „niepełnosprawnych”, tylko żyjemy wszyscy w społeczeństwie osób z różnymi potrzebami. Seniorzy mieszkający w blokach przy tej trasie mają te same problemy. Co więcej: ten sam tor przeszkód pokonują rodzice prowadzący wózki czy kobiety na obcasach. To był spacer w poszukiwaniu wspólnych wartości. I empatii.

Ale najpoważniejsi kandydaci się nie pojawili.

Nie chcę nikogo oceniać, ale mogę powiedzieć jedno: informacja o tym wydarzeniu do wszystkich dotarła. Rafał Trzaskowski przysłał swojego kandydata na wiceprezydenta. Patryk Jaki nie przysłał nikogo.

Po sierpniowym proteście osób z niepełnosprawnościami w Sejmie zaroiło od optymistycznych diagnoz: oto temat ten – mówiono – wkroczył na stałe do polityki. Wkroczył?

Odpowiedzią na pana pytanie jest absencja wspomnianych kandydatów… Ale nie tylko. Jestem właśnie na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Odbywa się tu wiele ciekawych dyskusji – tematu niepełnosprawności nie ma w ogóle. Wcześniej odbywało się Forum Ekonomiczne w Krynicy. Było ponad 400 paneli, ale żadnego na ten temat. Mało tego: symbolem Krynicy, która rozbudowuje się przecież i przekształca na potrzeby Forum, są schody, schody i jeszcze raz schody. Niestety: długofalowo ten protest wiele nie zmienił. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]