Reklama

Jednorazowy akt dobroci

Jednorazowy akt dobroci

30.07.2007
Czyta się kilka minut
Większość polskich niepełnosprawnych rezygnuje z życia zawodowego. O swoje prawa walczy niewielu. Na Zachodzie Europy jest inaczej - osoby niepełnosprawne są przede wszystkim obywatelami, a państwo stwarza im te same możliwości co pełnosprawnym.
W

W polityce wobec osób niepełnosprawnych długo nie dorównamy Wlk. Brytanii czy USA, choć pewne nadzieje daje opracowywana w parlamencie ustawa antydyskryminacyjna. Dopiero po jej uchwaleniu niepełnosprawni będą mogli domagać się równego traktowania. Dziś ich podstawowe prawa: do nauki, pracy, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, są łamane. Z drugiej strony, często sami niepełnosprawni nie są zainteresowani ich realizacją.

Parafianie są kochani

O niepełnosprawności można myśleć tak, jak Paweł Wdówik, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 90. Wdówik studiował psychologię. Przed bramą uniwersytecką zaczepiła go ekipa telewizyjna z "gorącym tematem": osobom niepełnosprawnym właśnie odebrano część ulgi na przejazdy koleją.

- To cudownie - odparł. - Wreszcie czuję się...

12594

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]