Reklama

Ładowanie...

Jednorazowy akt dobroci

30.07.2007
Czyta się kilka minut
Większość polskich niepełnosprawnych rezygnuje z życia zawodowego. O swoje prawa walczy niewielu. Na Zachodzie Europy jest inaczej - osoby niepełnosprawne są przede wszystkim obywatelami, a państwo stwarza im te same możliwości co pełnosprawnym.
W

W polityce wobec osób niepełnosprawnych długo nie dorównamy Wlk. Brytanii czy USA, choć pewne nadzieje daje opracowywana w parlamencie ustawa antydyskryminacyjna. Dopiero po jej uchwaleniu niepełnosprawni będą mogli domagać się równego traktowania. Dziś ich podstawowe prawa: do nauki, pracy, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, są łamane. Z drugiej strony, często sami niepełnosprawni nie są zainteresowani ich realizacją.

Parafianie są kochani

O niepełnosprawności można myśleć tak, jak Paweł Wdówik, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 90. Wdówik studiował psychologię. Przed bramą uniwersytecką zaczepiła go ekipa telewizyjna z "gorącym tematem": osobom niepełnosprawnym właśnie odebrano część ulgi na przejazdy koleją.

- To cudownie - odparł. - Wreszcie czuję się...

12594

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]