Reklama

Ładowanie...

Sceny z życia człowieczego

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Żywotność dzieła Fassbindera prowokuje pytania o receptę na serial, który przekroczy granice prostego telewizyjnego formatu, a wkroczy na teren sztuki.
G

Gdyby we wspólnej historii kina i literatury szukać najlepszych tandemów reżysersko-pisarskich, wśród owych duetów trzeba by wymienić nazwiska Alfreda Döblina i Rainera Wernera Fassbindera, autorów "Berlin Alexanderplatz". Obaj dzięki temu utworowi przeszli do historii, dla obu był on jednym z najważniejszych dokonań artystycznych.

Powieść Alfreda Döblina, znanego u nas głównie za sprawą "Podróży po Polsce", ukazała się w 1929 r. i niespełna dwa lata później doczekała się pierwszej filmowej adaptacji (jej autorem był Piel Jutzi). "Berlin Alexanderplatz: dzieje Franciszka Biberkopfa" - tak brzmiał pełny tytuł pierwszej niemieckiej powieści wielkomiejskiej. "Berlin Alexanderplatz" jest utworem tak plastycznym, spójnym, a zarazem nakreślonym z epickim rozmachem, że zalicza się go do najważniejszych dzieł w przedwojennej literaturze niemieckiej. Portretując...

10999

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]