Reklama

Sceny z życia człowieczego

Sceny z życia człowieczego

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Żywotność dzieła Fassbindera prowokuje pytania o receptę na serial, który przekroczy granice prostego telewizyjnego formatu, a wkroczy na teren sztuki.
G

Gdyby we wspólnej historii kina i literatury szukać najlepszych tandemów reżysersko-pisarskich, wśród owych duetów trzeba by wymienić nazwiska Alfreda Döblina i Rainera Wernera Fassbindera, autorów "Berlin Alexanderplatz". Obaj dzięki temu utworowi przeszli do historii, dla obu był on jednym z najważniejszych dokonań artystycznych.

Powieść Alfreda Döblina, znanego u nas głównie za sprawą "Podróży po Polsce", ukazała się w 1929 r. i niespełna dwa lata później doczekała się pierwszej filmowej adaptacji (jej autorem był Piel Jutzi). "Berlin Alexanderplatz: dzieje Franciszka Biberkopfa" - tak brzmiał pełny tytuł pierwszej niemieckiej powieści wielkomiejskiej. "Berlin Alexanderplatz" jest utworem tak plastycznym, spójnym, a zarazem nakreślonym z epickim rozmachem, że zalicza się go do najważniejszych dzieł w przedwojennej literaturze niemieckiej. Portretując...

10999

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]