Scaleni z awatarami

Czy będziemy świadkami wydarzających się na powrót lat sześćdziesiątych? | Co się stanie z ludźmi, którzy dzięki wirtualnej rzeczywistości nareszcie będą mogli być dokładnie tacy, jak w swoich...

Reklama

Scaleni z awatarami

Scaleni z awatarami

11.03.2020
Czyta się kilka minut
Czy będziemy świadkami wydarzających się na powrót lat sześćdziesiątych? | Co się stanie z ludźmi, którzy dzięki wirtualnej rzeczywistości nareszcie będą mogli być dokładnie tacy, jak w swoich najdzikszych wyobrażeniach?
5 marca 2018 r. pasażerowie Chiltern Railways z Oksfordu do Londynu zostali obdarowani zestawami VR (zob. Słowniczek)i doświadczyli wrażenia pływania z rekinami wielorybimi, największymi rybami świata, na rafie Ningaloo, jazdy na rowerze po rezerwacie przyrody Rottnest Island, a nawet poznali minitorbacze quokka. Fundatorem było biuro Tourism Western Australia, a to z okazji pierwszego w historii lotu bez międzylądowania między Wielką Brytanią a Australią. / FOT. EAST NEWS
Z

Z początku wyglądają niepozornie, jak rozbudzone szczypnięciem wiosny ćmy krążące wokół rozpraszającej ciemność żarówki. Wykluwają się i raptownie łączą w chmary. Chwilę później przypominają mrówki pracowicie uwijające się wokół zgubionego w głębokiej trawie orzechowego ciasteczka. Wreszcie orbiterów jest tak dużo, że symulacja Dana Oltrogge’a z Analytical Graphics to właściwie zaśnieżony ekran kineskopowego telewizora.

W roku 2045 przestrzeń wokół naszej planety zagęszczą dziesiątki tysięcy małych, komercyjnych sond kosmicznych. Ich kolizyjne kursy i dryfujące resztki inspirują poetów już teraz, w czasach gdy nad Polską przelatuje ledwie pierwszych kilkadziesiąt sztuk z należącej do Elona Muska grupy Starlink. Na ciemnym styczniowym niebie są jak zwiastujące zbliżające się przesilenie astralne świetliki, latarnicy Szczodrego Wieczoru.

O kurczę, żyjemy na...

23923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]