Reklama

Ładowanie...

SB w „Solidarności”

23.02.2003
Czyta się kilka minut
T

Tzw. sprawę obiektową przeciwko kierownictwu „Solidarności” w Gdańsku PRL-owska Służba Bezpieczeństwa założyła dopiero 11 listopada 1980 r. - czyli ponad dwa miesiące po podpisaniu Porozumień Sierpniowych i w miesiąc po rejestracji związku. W okresie od sierpnia do listopada SB była wprawdzie zaskoczona, ale oczywiście nie pozostawała bezczynna -dowodzą w BIULETYNIE INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ (23) Sławomir Cenckiewicz i Grzegorz Majchrzak.

Prowadzono m.in. akcję „Arka”, mającą zneutralizować nastroje w Stoczni Gdańskiej oraz operację „Gracze”, obejmującą wszystkie środowiska opozycyjne i „Młodzieżowcy” - dotyczącą Ruchu Młodej Polski. Właśnie ograniczenie wpływu ludzi przedsierpniowej opozycji na kierownictwo „Solidarności” było jesienią 1980 r. głównym celem SB. W pierwszym okresie władze skupiły się na minimalizowaniu negatywnych dla nich skutków Porozumień Sierpniowych:...

4206

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]