Reklama

Sprawa księdza Krohna

Sprawa księdza Krohna

29.09.2009
Czyta się kilka minut
W 1982 roku Służba Bezpieczeństwa próbowała wykorzystać nieudany zamach na Jana Pawła II, aby skompromitować Solidarność w kraju i na Zachodzie.
Fatima, 12 maja 1982 r. Jan Paweł II i zamachowiec /fot. AP/Agencja Gazeta
J

Juan Fernandez Maria Krohn był hiszpańskim księdzem-integrystą, w latach 1978-79 związanym z ruchem arcybiskupa Marcela Lefebvre’a. 12 maja 1982 r. w Fatimie próbował dokonać zamachu na Jana Pawła II: ugodził Papieża sztyletem, gdy ten dziękował  za ocalenie życia po zamachu na placu św. Piotra. Co Krohn miał wspólnego z Solidarnością? Mówili o tym na łamach "Tygodnika" Piotr Mucharski, Krystyna Czerni i Roman Graczyk, którzy poznali Krohna w 1981 r., gdy ten, zafascynowany Solidarnością, przyjechał do Polski ( "TP" 43/08 ). Dziś na temat "polskich wątków" sprawy Krohna wiadomo już więcej.

"Odtworzyć i wykorzystać"

Po wprowadzeniu stanu wojennego Służba Bezpieczeństwa skoncentrowała się na zwalczaniu podziemia, usiłując - prócz wielu innych działań - także skompromitować Solidarność i szerzej: w ogóle demokratyczną opozycję,...

8584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]