Reklama

Ładowanie...

Sprawa księdza Krohna

29.09.2009
Czyta się kilka minut
W 1982 roku Służba Bezpieczeństwa próbowała wykorzystać nieudany zamach na Jana Pawła II, aby skompromitować Solidarność w kraju i na Zachodzie.
Fatima, 12 maja 1982 r. Jan Paweł II i zamachowiec /fot. AP/Agencja Gazeta
J

Juan Fernandez Maria Krohn był hiszpańskim księdzem-integrystą, w latach 1978-79 związanym z ruchem arcybiskupa Marcela Lefebvre’a. 12 maja 1982 r. w Fatimie próbował dokonać zamachu na Jana Pawła II: ugodził Papieża sztyletem, gdy ten dziękował  za ocalenie życia po zamachu na placu św. Piotra. Co Krohn miał wspólnego z Solidarnością? Mówili o tym na łamach "Tygodnika" Piotr Mucharski, Krystyna Czerni i Roman Graczyk, którzy poznali Krohna w 1981 r., gdy ten, zafascynowany Solidarnością, przyjechał do Polski ( "TP" 43/08 ). Dziś na temat "polskich wątków" sprawy Krohna wiadomo już więcej.

"Odtworzyć i wykorzystać"

Po wprowadzeniu stanu wojennego Służba Bezpieczeństwa skoncentrowała się na zwalczaniu podziemia, usiłując - prócz wielu innych działań - także skompromitować Solidarność i szerzej: w ogóle demokratyczną opozycję,...

8584

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]