Reklama

Sarko zwycięzca

Sarko zwycięzca

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Triumf Nicolasa Sarkozy'ego zmienia ideowe oblicze Francji: dobiega końca czas, gdy ton nadawał "duch roku 1968. Jakie przesłanie niesie nowy francuski prezydent?.
Z

Zwycięstwo Sarkozy'ego jest ewidentne. Jego konkurentka Ségol?ne Royal nie zdołała odrobić dystansu ani wykorzystując naturalne dla socjalistów rezerwy elektoratu "na lewo" od Partii Socjalistycznej, ani kusząc wyborców partii centrowej UDF François Bayrou, który w pierwszej turze zajął trzecie miejsce. Rezerwy "na lewo" od PS miały tym razem tę wadę, że były nieliczne. Suma głosów oddanych w pierwszej turze na kandydatów lewicowych (na Royal i lewicową "drobnicę") okazała się znacznie mniejsza od 50 procent (łącznie 36 proc.) i kandydatka socjalistów, by pokonać Sarkozy'ego, musiała zawojować potężny elektorat (19 proc.) centrowego Bayrou. To się nie udało, mimo że Bayrou na kilka dni przed finałem oświadczył, że nie zagłosuje na Sarkozy'ego. Ale jego elektorat zrobił swoje: ci, którzy zagłosowali, podzielili się pół na pół. Bitwa o środek zakończyła się remisem.

...
7163

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]