Reklama

Sankcje i odwet

Sankcje i odwet

07.08.2017
Czyta się kilka minut
Kongres USA przyjął, a Donald Trump podpisał nowe sankcje przeciw Rosji (a także Iranowi i Korei Północnej).
S

Spowodowane ingerencją Kremla w wybory prezydenckie w USA i trwającą agresją wobec Ukrainy, mogą być dla Putina szczególnie bolesne: uderzają w gazociąg Nord Stream 2 i mogą dotknąć europejskie firmy uczestniczące w tym projekcie (stąd nerwowa reakcja Niemiec). Co znamienne: Kongres ogranicza również Trumpowi możliwość samodzielnego zniesienia sankcji.

Gdy było już jasne, że Kongres przyjmie nowe sankcje, Moskwa wyszła z ciosem: wezwany na dywanik ambasador USA otrzymał notę z żądaniem zmniejszenia personelu amerykańskich placówek dyplomatycznych w Rosji aż o 755 osób i opuszczenia dwóch obiektów użytkowanych przez dyplomatów. Na linii Rosja–USA znów iskrzy.

Formalnie to odpowiedź na sankcje wprowadzone przez Obamę za rosyjską cyberingerencję w wybory: jeszcze w grudniu 2016 r. Obama wydalił 35 rosyjskich dyplomatów i zajął dwie rezydencje użytkowane przez rosyjską ambasadę. Ku zdziwieniu obserwatorów Rosja wtedy nie zareagowała: w Moskwie widoczne było oczekiwanie na reset z Trumpem. Brak zwyczajowej reakcji był wtedy sygnałem: jesteśmy otwarci, chcemy rozmawiać po dobroci. Ale potem w grze pojawiło się wiele nowych elementów, powyłaziły ciekawostki o kontaktach sztabu Trumpa z Rosjanami. Przełomu nie przyniosła rozmowa Trumpa z Putinem w Hamburgu.

Obecny rosyjski odwet oznacza, że romantyczny okres upajania się w rosyjskich elitach Trumpem i oczekiwanie na nowe rozdanie na linii Rosja–USA definitywnie się skończyły. Ciekawe, co będzie dalej. Przede wszystkim: jakie będą wymierne skutki sankcji gospodarczych i personalnych. Te pierwsze dotykają najważniejszych dla rosyjskiej gospodarki sfer: wydobycia surowców energetycznych i handlu bronią. Te drugie – osób z rosyjskiego świecznika, a niektórzy twierdzą, że nawet samego Putina. ©

Więcej: labuszewska.blog.tygodnik­powszechny.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]