Reklama

Samotność długodystansowca

Samotność długodystansowca

19.06.2007
Czyta się kilka minut
Jacek Bławut to ktoś, kto rozumie cierpienie. Potrafi rozeznać ból. Bohaterowie jego dokumentów przyciągają depresje, wpadają w nałogi, żyją na krawędzi. Ale mają szansę na zadośćuczynienie, pokutę.
Jacek Bławut i jego bohater - kickbokser Marek Piotrowski (z lewej) / fot. PIOTR BŁAWUT
B

Bławuta nie pociąga zło. W świecie i w człowieku. Wierzy w dobro. Najczęściej - w dobro nieoczywiste. Pokazuje bohaterów, o których w pierwszej chwili myślimy jak najgorzej. Pęknięte, przetrącone życiorysy ludzi smutnych i nieszczęśliwych. Predylekcja - w większym stopniu ludzka niż artystyczna - każe reżyserowi poszukiwać momentu, kiedy nieskładna biografia dziwnym trafem zaczyna układać się na nowo. Alkoholik staje się cudownym gawędziarzem, kryminalista spełnia się w pracy społecznej z dziećmi, a sławny, dzisiaj ciężko chory bokser po latach zapomnienia znowu odnosi triumf. W filmie Bławuta.

Bezwzględna przyjaźń

Filmowy portret to długa droga, którą bohater i reżyser pokonują wspólnie. Wymagająca cierpliwości i obustronnego, bezwarunkowego zaufania. Bohater nie może poczuć się zmanipulowany i ośmieszony, a jednocześnie widz...

10912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]