Reklama

Samobójstwo miasta

Samobójstwo miasta

10.01.2007
Czyta się kilka minut
Początek? Karwina to od starosłowiańskiego słowa "karwa - krowa. Wyobrażam sobie, że początek mógł być taki: na lewym brzegu Olzy rozsiadła się krowa, leniwie skubała trawę, międliła ją w żuchwie. Powtarzała tę czynność dzień w dzień, aż pewnego razu, wyrywając kolejną kępkę, dotarła do bryłki węgla...
Pozostałości po kopalni "Barbara" w Karwinie
M

Mogło być tak, mogło inaczej. Nieważne. Trzeba sobie wymyślić jakiś początek, by spiął się z końcem w całość. A zatem śląska, zaolziańska Karwina rozłożyła się na pokładach węgla. Węgiel kamienny stał się jej kamieniem węgielnym.

Węgiel

Karwiński węgiel odkryto w 1776 r. Miał w tym swój udział właściciel Frysztatu: Jan Josef Erdman Florian hr. Larisch. Eksploatację podjęto w 1794 r. i ród Larischów--Mönnichów zaczął zbijać na czarnym złocie fortunę. Należała do niego większość karwińskich szybów, które w drugiej połowie XIX w. zaczęły się coraz głębiej wkręcać w ziemię. W 1852 r. powstała "Gabriela", cztery lata później - "Jan", "Henryk" i "Franciszka". W 1862 r. - "Karol", w 1871 r. - "Głęboki", a w 1883 r. - "Hohenegger" i "Austria", nazwana później "Barbarą".

Larischowie dawali górnikom pracę, mieszkanie w...

19805

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]