Reklama

Rzeźbienie w czasie

Rzeźbienie w czasie

24.08.2014
Czyta się kilka minut
Reżyser rejestruje nie tyle kolejne stadia życia, ile płynny proces. Życie według Linklatera to opowieść, która nie składa się z samych punktów zwrotnych.
Kadr z filmu „Boyhood” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
N

Na futrynach drzwi do dziecięcych pokoi zaznacza się kreseczkami kolejne centymetry przybyłe latoroślom na przestrzeni miesięcy czy lat. Trudno o bardziej wymierny znak upływającego czasu, ale i zmian dokonujących się zazwyczaj niepostrzeżenie. Pewnego dnia drzwi zostaną zamalowane, mieszkanie pójdzie na sprzedaż, zaś w młodym mężczyźnie czy kobiecie coraz trudniej będzie się dopatrzeć niedawnego mieszkańca dziecinnego pokoju.

Nic-nie-dzianie się

Richard Linklater w filmie „Boyhood” próbuje uchwycić kapryśny strumień życia toczący się gdzieś pomiędzy kolejnymi oznaczeniami na futrynie. Bez odmierzania czasu i bez wyraźnych fabularnych szwów reżyser opowiada o dorastaniu sześcioletniego Masona i jego o kilka lat starszej siostry Samanthy, którzy w finale filmu stają się dorosłymi ludźmi. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż...

5166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]