Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Rzeczpospolita samolubów

Rzeczpospolita samolubów

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Wszyscy się zastanawiają, kiedy dotrze do nas kryzys i jak się przed nim zabezpieczyć, mało kto pyta jednak o to, czy naruszy – i tak bardzo kruchą – spójność społeczną.
W

W debacie publicznej coraz mocniej przebija się wątek troski o mniej lub bardziej precyzyjnie zdefiniowane grupy „nieuprzywilejowanych”. Oczywiście o ubogich i potrzebujących upominano się zawsze, z różną skutecznością i z bardzo różnych przyczyn, ale dziś duża część tych postulatów formułowana jest niejako w cieniu sporu o „prawdę smoleńską”. Tak jakby troska o tę czy inną pokrzywdzoną (przez los, kapitalizm, państwo) grupę była dowodem na twarde stąpanie po ziemi, niezależnie od tego, do jakiej ideologii zgłasza się akces i jaką snuje się wizję Polski.

Problem w tym, że prawica i lewica mają swoich „zmarginalizowanych”, odpowiadających im światopoglądowo i programowo. Na prawicy są to zapomniani przez państwo weterani wojenni, na lewicy lokatorzy ciemiężeni przez właścicieli. Prawica walczy o wsparcie dla rodzin wielodzietnych, lewica upomina się o prawa kobiet zmuszanych...

10571

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]