Reklama

Ryzyko porażające

Ryzyko porażające

03.08.2014
Czyta się kilka minut
Tegoroczny lipiec w górach pobił burzowy rekord z 1971 roku. Tymczasem o zagrożeniach od pioruna wiemy wciąż mało. Jak się uchronić przed porażeniem i nie ulec mitom?
P

Początek wakacji – w Grzybowie niedaleko Kołobrzegu piorun razi młodego mężczyznę, gdy podczas tzw. suchej burzy, której nie towarzyszy deszcz, rozbija na plaży namiot. 17 lipca na Tarnicy, najwyższym szczycie Bieszczadów, ginie od pioruna 61-latek. Tego samego dnia w Tatrach Zachodnich pioruny rażą turystkę na Czerwonych Wierchach oraz dwoje ludzi pod Wołowcem. Jedno z nich umiera dwa dni później. Do takich zdarzeń dochodzi nie tylko w górach i nad morzem: pod koniec maja piorun zabija kobietę w Lublinie.
Rocznie od pioruna ginie w Polsce średnio 6 osób. To niewiele przy ok. 130 ofiarach porażenia prądem czy prawie 900 utonięciach. Być może dlatego – choć każdy śmiertelny przypadek uderzenia pioruna staje się głośny – o burzach wiemy tak naprawdę niewiele. A to wiedza niezbędna każdemu turyście.

Grzmiące liczby

Statystyki pokazują dobitnie, że...

9189

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]