Rwanda: dawna zbrodnia, nowa kara
Rwanda: dawna zbrodnia, nowa kara

Félicien Kabuga umykał pościgom i obławom od tak dawna, że specjalny międzynarodowy trybunał, powołany przez ONZ do osądzenia winnych rwandyjskiego ludobójstwa, zdążył zakończyć swoją działalność. Został rozwiązany z końcem 2015 roku, a zastąpił go inny sąd, zwany Mechanizmem NZ dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych.
Między kwietniem a lipcem 1994 roku bojówki Hutu wymordowały w sto dni prawie milion Tutsich. Trybunał, który działał w tanzańskiej Aruszy, osądził 93 osoby, z których ponad 60 skazał na więzienie, a kilkanaście oczyścił z zarzutów. Sześciu podejrzanych nigdy nie udało się jednak pojmać i posadzić na ławie oskarżonych. Wśród nich znajdował się Kabuga, którego w 1997 roku trybunał oskarżył o współudział w zbrodni ludobójstwa. W 1999 roku rozesłał za nim międzynarodowe listy gończe. „To nasz Klaus Barbie, nasz Adolf Eichmann” – tak mówi o nim Etienne Nsanzimana,...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]